Návštěva Osvětimi a Krakova
Dne 26. června 2024 navštívilo 50 žáků devátého ročníku Osvětim a Krakov. Vyjížděli jsme 26. června v jednu hodinu ráno, neboť prohlídka bývalého koncentračního tábora Osvětim - Březinka byla naplánována již na 8:20 ráno. Prohlédli jsme si komplex bývalého tábora Auschwitz I včetně první plynové komory, bloku smrti a budov, kde jsou dnes expozice s materiály a důkazy o likvidaci zejména Židů nacisty za druhé světové války. Poté jsme navštívili Birkenau, kde jsme zhlédli zbytky původní plynové komory, památník, místo, kde probíhala selekce, a vybavení jednoho z ženských baráků, abychom viděli, v jakých otřesných podmínkách zde vězni živořili. Žáci se po celou dobu chovali naprosto vzorně a s pietou a úctou, která těmto místům náleží. Následně nás autobus převezl do Krakova, kde jsme si prošli královský hrad Wawel, střed města a na rynku se starodávnou Sukenicí dostali žáci rozchod, aby si stihli odpočinout a doplnit zásoby před cestou zpátky. Počasí nám přálo a navzdory smutným místům, která jsme navštívili, to byl velmi příjemný výlet, jenž nám připomněl věci a události, které by nikdy neměly být zapomenuty.