Naši šikovní šachisté čtvrtí na mistrovství ČR 2024
Ve dnech 24. – 26. června 2024 se ve Zlíně uskutečnilo Mistrovství České republiky školních týmů v šachu 2024, které bylo vyústěním soutěží na úrovni škol, regionů a krajů. Naše škola se mistrovství zúčastnila v kategorii 1. stupeň (1. – 5. třídy) v návaznosti na skvělé třetí místo, kterého dosáhla mezi 40 celky v Přeboru Prahy. I přestože jsme se akce na tak vysoké úrovni účastnili poprvé, věřili jsme v úspěch. A ten se bezesporu dostavil ve formě 4. místa z celkem 32 zúčastněných škol!
Mistrovství se hrálo na 9 kol – partií, za školní družstvo mohli nastoupit vždy 4 žáci (sestava mohla obsahovat až 6 hráčů) a celkový výsledek byl dán celkovým počtem uhraných bodů. Takto zvolený systém bohužel nedal vyniknout faktu, že družstvo ZŠ Červený vrch jako jediné hned 7x zvítězilo ve vzájemných zápasech a 1x remizovalo, což by při systému 3-1-0 znamenalo prakticky jisté první místo.
Za naši školu nastoupili:
1. šachovnice – Jindřich Trejbal (4. A); dosáhl 6,5 bodu z 9 partií
2. šachovnice – Ondřej Šanovec (4. A); dosáhl 1 bodu z 5 partií
3. šachovnice – Jakub Kehl (4. C); dosáhl 2 bodů z 5 partií
4. šachovnice – Samuel Redmond (1. C); dosáhl 5,5 bodu z 9 partií
5. šachovnice – Antonín Kupka (4. C); dosáhl 7 bodů z 8 partií
Všem našim žákům moc děkujeme za vzornou a úspěšnou reprezentaci školy!
Žáci hráli ve stejné sestavě jako v případě Přeboru Prahy, která se osvědčila. Taktéž nám vyšla strategie, kdy se na druhé šachovnici de facto střídali O. Šanovec a J. Kehl, kteří ji důstojně obhájili. Tím otevřeli cestu pro krásné výsledky nejmladšího člena našeho družstva S. Redmonda (první třída!) a A. Kupky na 3. resp. 4. šachovnici. Jednoznačnou pochvalu také zaslouží J. Trejbal, který dominoval na první šachovnici v silné konkurenci mnoha klubových hráčů (včetně účastníků mistrovství ČR jednotlivců mládeže).
Kromě šachové části získali žáci možnost poznat genius loci místa – průmyslově-podnikatelského centra regionu střední Moravy Zlína, který proslavila rodina Baťova, celosvětově proslulý prvorepublikový výrobce obuvi Baťa. Kromě prohlídky města a místní specifické architektury jsme navštívili i místní ZOO, kde nás zaujali asi nejvíce tučňáci. Zde také kluci předvedli, že i po náročném šachovém dopoledni jim zbývá skutečně ještě plno energie i na „zadovádění si“.
K. Trejbalová